Lecisz na Kubę z Air Canada? Czy warto kupić kartę turysty?

Jeśli jej nie kupisz może być stresująco. Czemu? Bo co jeśli Air Canada będzie miało spóźnienie i nie zdążysz na przesiadkę? Zaproponują Ci wtedy lot innymi liniami. I co wtedy? Pecha można mieć nawet lecąc na wakacje. Nam niestety to się zdarzyło właśnie podczas podróży na Kubę…

O ile w Polsce uzyskaliśmy oficjalne informacje zarówno od przewoźnika, jak i Straży Granicznej (pisałam o tym tu) i lecieliśmy na pewniaka, to nie przewidzieliśmy jednego… samoloty też mają spóźnienia. Nasz samolot wylatujący z Warszawy do Kopenhagi już na lotnisku Okęcie miał ponad 40 minut opóźnienia, co spowodowało, że do Kopenhagi dolecieliśmy, gdy na tablicy informacyjnej przy locie do Toronto widniała informacja „GATE CLOSED”. W zamian zaproponowano nam lot Turkish Airlines do Stambułu i dalej do Hawany, jednak przytomnie poinformowaliśmy obsługę lotniska, że kart turysty nie posiadamy i poprosiliśmy o potwierdzenie, że dostaniemy je na pokładzie. Po kilku godzinach nerwowych telefonów potwierdzono nam, że niestety, ale Turkish Airlines nie daje tego dokumentu na pokładach swoich samolotów i musimy czekać kolejną dobę na lot z Air Canada. Całe szczęście nie zostaliśmy zostawieni samym sobie, zaopiekowano się nami, otrzymaliśmy wyżywienie i voucher na hotel, ale mimo wszystko dnia wakacji, który powinien być już spędzony w Hawanie po prostu szkoda.

Ujmijmy to zatem tak – jeśli zdecydujesz się nie kupić karty turysty w Polsce zakładając, że dostaniesz ją w trakcie lotu liniami Air Canada to musisz liczyć się z przykrą niespodzianką. W przypadku spóźnienia samolotu przewoźnik zaproponuje Ci najbliższy możliwy lot i jeśli nie będzie to Air Canada, to strzeż się wsiadania na pokład innego samolotu bez karty turysty. Jeśli wsiądziesz Twoje problemy tylko się pogłębią. Najprawdopodobniej w trakcie kolejnej przesiadki nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu do Kuby. Auuuuu… boli? Wtedy już nikt nie będzie miał litości. Tym razem to Ty popełniłeś błąd, bo dla nowego przewoźnika nie masz niezbędnego dokumentu, więc nikt poza Tobą nie weźmie już za to odpowiedzialności. Pozostanie Ci, albo kupienie dodatkowego biletu na powrót do domu, albo kolejnego na lot do Hawany z Air Canada. Podobny przypadek opisuje podróżnik Conor Lyneu u siebie na stronie.

Szczerze mówiąc nie wiem jakie jest zatem najlepsze rozwiązanie mając już tą wiedzę i doświadczenie. Można:

  1. Kupić wizę/kartę turysty w Polsce, ze świadomością, że jest się zabezpieczonym na wypadek ewentualnego spóźnienia samolotu i mieć na uwadze, że drugą otrzyma się za free na pokładzie.
  2. Nie kupować w Polsce, ale lecieć ze świadomością, że jak mówią shit happens i samoloty też mają spóźnienia, a to może oznaczać noc w hotelu w innym mieście w oczekiwaniu na lot Air Canada… Oby były w nim tylko wolne miejsca.

Tak więc cóż… rozważcie za i przeciw, skalkulujcie to z ilością dni na które lecicie na Kubę i podejmijcie właściwą decyzję.


Dodaj komentarz