Bali – wynajem auta i podróżowanie po wyspie z dzieckiem

Wyobraźcie sobie wąskie i dziurawe ulice w miastach i w zasadzie niewiele różniące się drogi poza nimi, pełne nie tylko aut, ale nadjeżdżających ze wszystkich stron skuterów. Setek skuterów, bez znaczenia czy mijających was z lewej czy prawej strony i na dodatek obowiązujący ruch lewostronny: skrzyżowania, ronda i skutery to wszystko połączone w całość daje na Bali niezłą mieszankę. Może nie wybuchową, ale ostrożnie, żeby nie wypadkową.


Jakie są opcje zwiedzania Bali?


  1. Wycieczki zorganizowane – jesteśmy z tych, którzy zdecydowanie odrzucają to rozwiązanie.
  2. Wynajem auta wraz z kierowcą – podobno bardzo popularny sposób zwiedzania Bali.
  3. Wynajem skutera – popularny sposób zwiedzania niemal w całej Azji.
  4. Wynajem auta – przetestowaliśmy, więc opowiemy.

Co tu dużo mówić, przemieszczanie się po Bali do najłatwiejszych nie należy i to nie tylko ze względu na jakość dróg, ale przede wszystkim ze względu na kulturę jazdy do której trzeba po prostu się przyzwyczaić. Wszechobecne skutery sprawiają wrażenie totalnego chaosu na drodze, a przejeżdżanie przez skrzyżowania i ronda wymaga stalowych nerwów i odpowiedniego refleksu. Mimo wszystko i z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności podczas podróży na Bali z małym 7 miesięcznym dzieckiem był to dla nas najlepszy sposób zwiedzania tej urokliwej wyspy. W trakcie eksplorowania nowych miejsc lubimy bowiem być najzwyczajniej w świecie niezależni. Z pełną możliwością dojechania tam, gdzie serce nam podpowiada i zatrzymania tam, gdzie dusza zapragnie.

 

Poza miastami było to zdecydowanie łatwiejsze, albo wręcz nawet proste. Dla zobrazowania tego o czym piszę, na końcu wpisu umieściłam jednominutowy filmik pokazujący przemieszczanie się autem po drogach Bali. W miastach musicie być skupieni na 1000%. Zachęcam do obejrzenia.


Jak od strony praktycznej wygląda wynajem auta na Bali?


Po pierwsze, aby wynająć auto na Bali powinniście mieć prawo jazdy międzynarodowe. Oczywiście jest szansa, że uda Wam się wynająć auto lub skuter w jakiś cudowny sposób bez tego dokumentu, ale hola! hola! chyba w każdym kraju istnieje przecież jeszcze policja. A ta na Bali podobno „lubi” turystów, a co za tym idzie „lubi” też ich zatrzymywać i sprawdzać posiadanie odpowiednich dokumentów.

Przy wynajmowaniu auta skorzystaliśmy z oferty dwóch biur: jedno z nich dostarczyło nam auto pod samo lotnisko, a drugie w to samo miejsce przywiozło fotelik samochodowy dla Malucha. Z obu byliśmy zadowoleni, więc myślę, że śmiało możemy polecać. Kontakt mailowy z Polski pozwolił na ustalenie wszystkich niezbędnych szczegółów. Nawet awaria auta i rozładowany akumulator zostały sprawnie naprawione przez mechanika. Od dokonania zgłoszenia czekaliśmy niemal 2 h na pomoc drogową (w postaci dwóch Panów na skuterze), ale uznaliśmy, że jak na azjatyckie warunki to i tak był to naprawdę dobry czas. Nazwa biura oferującego wynajem aut z którego usług skorzystaliśmy to Bali Car Finder, natomiast fotelik samochodowy dla niemowlaka wypożyczyliśmy od  Bali Baby. Swoją drogą wejdźcie na stronę tej drugiej firmy i zobaczcie, że oferują na wynajem niemal cały niezbędny sprzęt dziecięcy: od nocników i wanienek, przez przewijaki, łóżeczka turystyczne, zabawki i nianie elektroniczne, czy nawet bramki zabezpieczające baseny, po rzeczy do karmienia takie jak: sterylizatory do butelek, podgrzewacze do mleka i krzesełka do karmienia. Ich strona naprawdę robi wrażenie, a zarazem pokazuje, że dzieci, także te małe naprawdę podróżują po świecie.

 


Wskazówki


  1. Bali Car Finder: wynajęcie auta marki Xenia na 10 dni to koszt 207$ + 100$ zwrotnej kaucji (rok 2017)
  2. Bali Baby: wynajęcie fotelika samochodowego dla niemowlaka na 10 dni to koszt 64,40$+20$ kaucji (rok 2017)

 


Filmik  jednominutowy z trasyDodaj komentarz